Bemutatkozás
A Tokaji borvidék egyik leggyönyörűbb települése Mád. A község nem csak a lenyűgöző környezetéről és a gasztronómiájáról híres, de a kultúra és a hagyományok terén is jeleskedik.
A zsidó népcsoport a 17. század elején érkezett a területre és rögtön be is kapcsolódott a helyi közéletbe, valamint a szőlő- és borkereskedelembe is. A katolikus, izraelita és protestáns lakosság békésen élt együtt, azonban a holokauszt ennek teljesen végetvetett.
A 230 fős mádi zsidóságból mindössze 40-en tértek vissza, ők viszont 1947-ben létrehozták a hitközséget és rabbit is választottak. Idővel azonban egyre kevesebben maradtak a környéken, míg végül 1994-ben az utolsó mádi zsidó lakos is elhunyt. Ugyan nem élnek már a településen, azonban Mád mind a mai napig kiemelt találkozási pont a zsidók körében.
Mád már 1771-ben is rendelkezett zsidó templommal, azonban a Magyarország egyik legszebb zsinagógájént számon tartott vallási központ csak 1795-ben épült meg a településen olasz mesterek kezei által. A 130 férőhelyes épületben négy tartóoszlop, illetve a tóraolvasó felett egy gyönyörű kupola is helyet kapott.
Miután a helyi zsidóság lélekszáma 90%-al lecsökkent a holokauszt miatt, a tanács a rabbiházban lakásokat alkított ki, a zsinagógát pedig veszni hagyta. Az épület nem csak el lett hanyagolva, de ki is fosztották, az ott talált könyveket és bútorokat pedig elégették.
A New York-i World Monumnets Fund Jewish Heritage Grant programjának köszönhetően 2000-ben megkezdődhettek az addigra teljesen lepusztult épület helyreállítási munkálatai, 2004 áprilisában pedig átadásra is került a ma is látható, gyönyörű zsinagóga. A hely szakszerű retusálása 2005-ben elnyerte az Europa Nostra-diplomát.
A mádi Kol Aryeh zsinagóga a község szívében található, könnyen megközelíthető helyen. Az épület előtt a parkolás ingyenes, a legközelebbi buszmegálló pedig mindössze 5 perc sétával elérhető.
Mádi zsidóság
A zsidó népcsoport a 17. század elején érkezett a területre és rögtön be is kapcsolódott a helyi közéletbe, valamint a szőlő- és borkereskedelembe is. A katolikus, izraelita és protestáns lakosság békésen élt együtt, azonban a holokauszt ennek teljesen végetvetett.A 230 fős mádi zsidóságból mindössze 40-en tértek vissza, ők viszont 1947-ben létrehozták a hitközséget és rabbit is választottak. Idővel azonban egyre kevesebben maradtak a környéken, míg végül 1994-ben az utolsó mádi zsidó lakos is elhunyt. Ugyan nem élnek már a településen, azonban Mád mind a mai napig kiemelt találkozási pont a zsidók körében.
Kol Aryeh zsinagóga
Mád már 1771-ben is rendelkezett zsidó templommal, azonban a Magyarország egyik legszebb zsinagógájént számon tartott vallási központ csak 1795-ben épült meg a településen olasz mesterek kezei által. A 130 férőhelyes épületben négy tartóoszlop, illetve a tóraolvasó felett egy gyönyörű kupola is helyet kapott.Miután a helyi zsidóság lélekszáma 90%-al lecsökkent a holokauszt miatt, a tanács a rabbiházban lakásokat alkított ki, a zsinagógát pedig veszni hagyta. Az épület nem csak el lett hanyagolva, de ki is fosztották, az ott talált könyveket és bútorokat pedig elégették.
A New York-i World Monumnets Fund Jewish Heritage Grant programjának köszönhetően 2000-ben megkezdődhettek az addigra teljesen lepusztult épület helyreállítási munkálatai, 2004 áprilisában pedig átadásra is került a ma is látható, gyönyörű zsinagóga. A hely szakszerű retusálása 2005-ben elnyerte az Europa Nostra-diplomát.